Kto będzie odśnieżał drogi w 2019 i 2020 roku?

2019-11-20

Kto będzie odśnieżał drogi w 2019 i 2020 roku?

Kto będzie odśnieżał drogi w 2019 i 2020 roku?

Już niedługo zacznie się prawdziwa zima, a wraz z nią problemy z dojazdem do pracy, szkoły, przedszkola, czy sklepu. Zwłaszcza o poranku, gdy sypnie świeżym śniegiem i przyciśnie mróz możemy mieć problem z wjechaniem na drogi. Już zresztą najwyższy już czas aby zadbać o wymianę opon w naszych samochodach na dobre sezonowe - zimowe. To zresztą w naszym interesie i dla naszego bezpieczeństwa.

Warto też pomyśleć o zabezpieczeniu naszej nieruchomości przed mrozem, odcięciem wody od podlewania ogrodu i samochodu. Warto również przejrzeć rynny, sprawdzając czy nie są zapchane przez opadające z drzew liście.

Podobnie jak my, o zimowym utrzymaniu dróg myślą już zarządcy poszczególnych dróg. Gminy, powiaty i województwa w ramach swego władztwa, w większości rozstrzygnęły przetargi na odśnieżanie i posypywanie piaskiem ulic i chodników. To właśnie te jednostki administracji publicznej odpowiedzialne są za utrzymanie ciągów komunikacyjnych – publicznych.

Jeśli chodzi o drogi wewnętrzne, to obowiązek ich utrzymania mają właściciele i użytkownicy (mieszkańcy osiedla). Czasami, w sytuacji gdy droga jest również ważna dla celów publicznych, istnieje szansa porozumienia się z samorządem w kwestii utrzymania zimowego. Jak pokazuje praktyka nie jest to jednak proste i jednoznaczne. Zarządcy dróg publicznych mają ograniczone budżety i dlatego często odmawiają takiej współpracy skupiając się wyłącznie na swoich wyznaczonych zadaniach.

Warto już teraz zapoznać się z komunikatami jakie wydają zarządcy dróg, w których znajdziemy informacje, jakie drogi będą przez nich odśnieżane. Można również taką informację uzyskać telefonicznie lub mailowo.drogigminne odsniezaniedrog utrzymaniedrog wymianaopon