Małe czy duże? Jakie mieszkanie wybrać?

2019-11-14

Małe czy duże? Jakie mieszkanie wybrać?

Małe czy duże? Jakie mieszkanie wybrać?

Spełnienie marzenia o własnym domu czy mieszkaniu, to priorytet w naszym społeczeństwie. Każdy dorosły Polak myśli o własnym „M”.  Od marzenia do realizacji jest często długa droga. Nie każdy, a zwłaszcza młody człowiek ma dość dużo środków aby zainwestować we własne cztery kąty. Nie rzadkim problemem jest również wkład własny lub zdolność kredytowa. Trzeba mieć przynajmniej od 10 do 20% własnych środków.

Jeśli nie jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom finansowym, to co zrobić?

Najczęściej na pierwszym etapie swojego dorosłego życia pracujący Polacy decydują się na wynajęcie mieszkania. Jest to obecnie właściwie standard. Dopiero po jakimś czasie wracamy do rozważania, czy wynajem jest dla nas właściwy. Przy okazji takich przemyśleń możemy dojść do wniosku, że kupując mieszkanie lub dom wydamy na obsługę kredytu tyle samo, co płacimy za wynajem. Czynsze, zwłaszcza w dużych miastach są wysokie, co zwiększa prawdopodobieństwo takiego wniosku.

Czy kawalerka jest lepsza?

Warto wtedy wrócić do marzeń i zastanowić  się nad zakupem małego mieszkania. Jego wielkość powinna być  uzależnione od tego czy mieszkamy sami, czy z rodziną, czy mamy dzieci. Jeśli zaczniemy od przygody z własnym mieszkaniem to warto założyć, że będzie się ono zmieniać w zależności od liczebności rodziny, zarobków i potrzeb. Nie jest jednak dobrym pomysłem aby zaczynać od kawalerki, no chyba, że mieszkamy sami. Dla rodziny, nawet najmniejszej nie będzie to rozwiązanie komfortowe.

Kawalerki są bardzo małe i często klaustrofobiczne. Przyglądając się też rachunkowi ekonomicznemu, to kawalerki są stosunkowo drogie w stosunku do zajmowanego metrażu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest niewielkie, ale przynajmniej dwupokojowe mieszkanie. 

Nie na całe życie.

Polacy zrozumieli już, że nie warto przywiązywać się do jednego mieszkania na całe życie. Jego wielkość i standard powinien zmieniać się wraz ze wzrostem liczebności rodziny, zarobkami i oczekiwanym komfortem. Docelowo pewnie większość chciałaby mieszkać we własnym domu.  kawalerka malemieszkanie dom wplata