Okna z drewna – czy warto?

2020-03-14

Okna z drewna – czy warto?

Okna z drewna – czy warto?

Drewniane okna najczęściej wybierane są przez osoby, które cenią sobie naturalność i nienaganną estetykę. Odpowiednio dobrane, pozwalają podkreślić styl i charakter wnętrza oraz znacząco wpływają na wygląd zewnętrzny budynku.

Drewno uważane jest za szlachetny materiał, który stosowany jest od wielu wieków z uwagi na niezwykłą elastyczność oraz łatwość obróbki. Nowoczesne okna drewniane zapewniają użytkownikom komfort, funkcjonalność i elegancki wygląd. Ponadto jest odnawialnym surowcem, w pełni bezpiecznym dla środowiska naturalnego.

Jest to również szczególnie wytrzymały i trwały materiał konstrukcyjny, ceniony od stuleci przez najwybitniejszych budowniczych i projektantów. Jego wyjątkowość to także w pełni naturalne pochodzenie i szlachetny charakter, jaki może stworzyć tylko sama natura.

Na rynku jest wielu producentów okien drewnianych oraz drewniano aluminiowych. Okna są z reguły wykonywane na wymiar. Dodatkowo można wybrać rodzaj szkła, z którego ma zostać zrobiona szyba okienna. Firmy zajmujące się stolarką okienną proponują okna różniące się między sobą między innymi parametrami termicznymi. Można również zamówić szyby dźwiękoszczelne, antywłamaniowe czy refleksyjne.

Drewno można wybarwić na wiele kolorów i odcieni zachowując widoczne usłojenie i naturalny wygląd. Okna można również pomalować farbami kryjącymi. Możliwe jest zastosowanie różnych kolorów po wewnętrznej i zewnętrznej stronie okna. Na wygląd okna ma też wpływ rodzaj lakieru jakim się go pokrywa oraz sposób położenia tego lakieru.

Najczęściej okna wykonuje się z drewna sosnowego, dębowego, modrzewiowego, jesionowego oraz gatunków egzotycznych takich jak meranti, afzelia i sipo. Każdy rodzaj drewna ma inny kolor oraz inne słoje, należy więc dopasować je do zarówno wnętrza pomieszczenia jak i do zewnętrznej strony budynku.

Należy też pamiętać, że malowanie proszkowe jest znacznie bardziej trwałe niż tradycyjne malowanie „na mokro”. Ponadto powłoka proszkowa jest przyjazna dla środowiska, emitując do powietrza prawie zerowe lotne związki organiczne (zwane także LZO). Produkt ten ma również niewiele odpadów lub nie ma go wcale, ponieważ nadmiar sprayu może być poddany recyklingowi i ponownie użyty, w przeciwieństwie do ciekłej farby, która nie może być poddana recyklingowi i musi zostać usunięta jako odpad niebezpieczny.

Drewno to lekki, mocny i atrakcyjny materiał. Jest dobrym izolatorem i można go frezować w nieograniczoną gamę kształtów i profili. Co więcej, przy odrobinie regularnej opieki, będzie trwać w nieskończoność. 
Skontaktuj się z nami

Potrzebna Ci pomoc? Nasz konsultant może w każdej chwili Ci pomóc.

Dziękujemy za przesłanie wiadomości!

Wypełnij poprawnie wszystkie pola formularza!