Czyszczenie komina to nie żarty!

2020-01-24

Czyszczenie komina to nie żarty!

Czasami przychodzi nam do głowy pokusa aby na razie nie czyścić komina. Kominiarza wezwiemy później, może innym razem, może po sezonie. Myślimy sobie, że tak długo było dobrze, to jeszcze trochę temat poczeka. No i trochę zaoszczędzimy.

To raczej złe myśli! Podgrzewając swój dom paliwami stałymi takimi jak np. węgiel, czy drewno musimy myśleć o regularnym czyszczeniu przewodów kominowych. Czasami nie widać problemu, ale z czasem może się pojawić i to poważny.

Sadza to realna groźba pożaru

A co się stanie jeśli nie przeczyścimy komina? Używanie komina powoduje regularne odkładanie sadzy. Im więcej używamy, tym więcej jej się odkłada na ściankach wewnętrznych. Jeśli zbierze się jej trochę za dużo to może ulec zapaleniu, a nawet w skrajnych wypadkach, może dojść do rozsadzeniu komina.

Zasady użytkowania przewodów kominowych oraz przepisy, nakładają na właściciela obowiązek czyszczenia komina z kotłem na paliwa stałe przynajmniej cztery razy w roku. Najlepiej czyścić przewody kominowe w trakcie sezonu – na początku, w trakcie i na koniec. Unikanie czyszczenia spowoduje duże problemy.

A jak zabrać się za czyszczenie?

Zalecane jest aby zrobił to fachowiec – uprawniony do tego typu prac kominiarz. Warto zlecić to zadanie specjaliście, bo on wie jak to zrobić i ma do tego odpowiednie narzędzia.

Raczej nie róbmy tego sami. Wchodzenie na dach, zwłaszcza w sezonie zimowym może być trudne i bardzo niebezpieczne. Dach podczas tych prac nie może być oblodzony, czy zasypany śniegiem. Nie wolno wchodzić na dach podczas dużego wiatru, czy deszczu. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że wchodząc na dach jesteśmy na znacznej wysokości i tym samym narażeni na duże niebezpieczeństwo.

Jeśli jednak będziemy chcieli przeczyścić przewody samodzielnie, to musimy pamiętać o zabezpieczeniu siebie, wyposażeniu w odpowiednie narzędzia kominiarskie do czyszczenia przewodów i ryzyku wykonania tej czynności w sposób niedoskonały. Pamiętajmy! Absolutnie do czynności czyszczenia kominów nie powinniśmy używać cegły lub młotka na sznurku.

Zadbajmy o nasze i naszych bliskich  bezpieczeństwo. Nie warto oszczędzać na takich działaniach. Dom to nasze schronienieczyszczeniekomina konserwacjaprzewodówkominowych komin dom

Skontaktuj się z nami

Potrzebna Ci pomoc? Nasz konsultant może w każdej chwili Ci pomóc.

Dziękujemy za przesłanie wiadomości!

Wypełnij poprawnie wszystkie pola formularza!