Zmiany na rynku kredytowym. Z początkiem 2020 r. zaczynają obowiązywać przepisy wprowadzające kredyt hipoteczny o stałej stopie procentowej.

2020-01-14

Zmiany na rynku kredytowym. Z początkiem 2020 r. zaczynają obowiązywać przepisy wprowadzające kredyt hipoteczny o stałej stopie procentowej.

Zmiany są zgodnie z nową „Rekomendacją S” Komisji Nadzoru Finansowego. W myśl przepisu banki powinny włączyć do swojej oferty, nie tylko kredyty hipoteczne o zmiennej stopie procentowej, ale też o stałej stopie procentowej.

Obecnie prawie 100% kredytów oferowana jest przez banki według zmiennych stóp procentowych. W przyjętej przez KNF rekomendacji znalazły się zapisy mówiące o tym, że bank powinien przedstawić klientowi detalicznemu zmianę formuły oprocentowania kredytu ze zmiennej stopy procentowej na stałą lub okresowo stałą stopę procentową, również dla umów kredytowych zawartych przed wejściem w życie Rekomendacji.

Komisja Nadzoru Finansowego chciałaby żeby rekomendacja została wprowadzona przez wszystkie banki nie później niż do końca tego roku. Więcej czasu na przygotowanie zmian dostały banki spółdzielcze, którym wyznaczono termin do końca 2022 r.

 

Jaka z tego korzyść dla klienta?

Zdaniem Komisji będziemy mogli lepiej planować swoje domowe budżety, a zwłaszcza przewidywać swoje długofalowe wydatki. Pierwsze efekty tej zmiany mogą być już widoczne w bieżącym roku. portalenieruchomosci kredythipoteczny zakupnieruchomosci dzialka

Skontaktuj się z nami

Potrzebna Ci pomoc? Nasz konsultant może w każdej chwili Ci pomóc.

Dziękujemy za przesłanie wiadomości!

Wypełnij poprawnie wszystkie pola formularza!